ΕνημΕρωση φοιτητΩν, αποφοΙτων για την "ΗμΕρα ΚαριΕρας 2018"

Η Δομή Απασχόλησης & Σταδιοδρομίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων οργανώνει την εκδήλωση "Ημέρα Καριέρας 2018" στις 9 Νοεμβρίου 2018, στο Συνεδριακό Κέντρο του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων "Κάρολος Παπούλιας" .

Η "Ημέρα Καριέρας 2018" είναι ιδιαίτερα σημαντική εκδήλωση εξωστρέφειας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, που επιδιώκει να φέρει τους φοιτητές και απόφοιτους του σε επαφή με τον επιχειρηματικό και επιχειρησιακό κόσμο.

Η διοργάνωση αφορά στη διενέργεια συνεντεύξεων με τελειόφοιτους, απόφοιτους, μεταπτυχιακούς φοιτητές, υποψήφιους  διδάκτορες και διδάκτορες του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων για συνεργασία άμεση ή μελλοντική.

Γιατί να συμμετάσχετε στην "Ημέρα Καριέρας 2018";

Η "Ημέρα Καριέρας 2018" είναι μια σημαντική ευκαιρία για εσάς, για:

• να πραγματοποιήσετε μίνι-συνεντεύξεις συζητήσεις με στελέχη επιχειρήσεων,
  • να διεκδικήσετε μια θέση εργασίας ή πρακτικής άσκησης
  • να αντλήσετε ενημέρωση αναφορικά με την προοπτική απασχόλησης σε συγκεκριμένες εταιρείες
  • να αντλήσετε ενημέρωση σχετικά με τις προοπτικές απασχόλησης και απαιτήσεις επαγγελματικών κλάδων
  • να διευρύνετε το δίκτυο των επαφών σας

Πώς θα συμμετάσχετε στην "Ημέρα Καριέρας 2018”;

Για να λάβετε μέρος στην Ημέρα Καριέρας 2018 θα πρέπει:

• να ενημερωθείτε προσεκτικά για το προφίλ των επιχειρήσεων που παίρνουν μέρος στην εκδήλωση (τόσο από το σύντομο κείμενο που υπάρχει στον ιστότοπο της εκδήλωσης, όσο και από τον ιστότοπο της ίδιας της επιχείρησης), καθώς και για το προφίλ συνεργάτη που αναζητούν
  • να δηλώσετε τη συμμετοχή σας στην εκδήλωση. Η φόρμα για τη δήλωση συμμετοχή σας θα ενεργοποιηθεί μετά την ανακοίνωση της λίστας των επιχειρήσεων που θα συμμετάσχουν στην εκδήλωση, προκειμένου να είστε πλήρως ενημερωμένοι.
  • να ετοιμάστε το βιογραφικό σας σημείωμα και να έχετε μαζί σας αρκετά αντίτυπα, τα οποία θα δώσετε στα στελέχη των επιχειρήσεων που θα συναντήσετε

Προετοιμασία για τη συμμετοχή σας στην "Ημέρα Καριέρας 2018"

• Η εκδήλωση δεν περιλαμβάνει προκαθορισμένα χρονικά ραντεβού με τις επιχειρήσεις. Όταν θα προσέρθετε στο χώρο της εκδήλωσης, θα είστε ήδη καλά ενημερωμένοι για τις συμμετέχουσες επιχειρήσεις και θα έχετε δηλώσει ποιες θα συναντήσετε. Ο χρόνος που θα έχετε στη διάθεσή σας για την επαφή σας με μια επιχείρηση είναι περιορισμένος, περίπου 10 λεπτά, και επομένως όσο καλύτερα προετοιμασμένοι είστε, τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχετε.

Εργαστήρια Προετοιμασίας

• Προκειμένου να προετοιμαστείτε καλύτερα για την "Ημέρα Καριέρας 2018" σας προτείνουμε να συμμετέχετε σε ένα από τα εργαστήρια που θα πραγματοποιήσει το Γραφείο Διασύνδεσης, σχετικά με τη συγγραφή Βιογραφικού Σημειώματος και τη διαχείριση της συνέντευξης.

Τα εργαστήρια θα πραγματοποιηθούν τις ακόλουθες ημέρες και ώρες:

• Παρασκευή 5 Οκτωβρίου 2018, ώρα: 12.00- 14.00 ( Αίθ. 4 ΒΕΤ, 1ος όροφος Μετ/κού κτιρίου)
  • Τετάρτη, 17 Οκτωβρίου 2018, ώρα: 12.00- 14.00 ( Αίθ. 4 ΒΕΤ, 1ος όροφος Μετ/κού κτιρίου)
  • Τετάρτη, 24 Οκτωβρίου 2018, ώρα: 12.00- 14.00 ( Αίθ. 4 ΒΕΤ, 1ος όροφος Μετ/κού κτιρίου)

Δηλώστε συμμετοχή στα εργαστήρια στο link:  goo.gl/59vMrT

• Επίσης, σας προτείνουμε να αξιοποιήστε το ενημερωτικό υλικό για τη Σύνταξη του Βιογραφικού Σημειώματος, που βρίσκονται στην ιστοσελίδα του Γραφείου Διασύνδεσης στο σύνδεσμο http://gd.uoi.gr

Μη διστάσετε να έρθετε σε επαφή μαζί μας

για τη συμμετοχή και καλύτερη προετοιμασία σας .

Πληροφορίες:

Γερωνυμάκη Έφη: 265100 7278 / e-mail: dasta@uoi.gr